تبلیغات

تاثیر استراتژی بریف در تبلیغات چیست؟

استراتژی بریف چیست و چه تاثیری در تبلیغات کسب و کارها دارد؟

همه کسب و کارها بدون شک به تبلیغات و بازاریابی  نیاز خواهند داشت. و بدون انجام تبلیغات یک برند امکان شهرت و شناخته شدن را ندارد. حال امروزه کسب و کارها برای انجام  تبلیغات و بازاریابی، اقدام به استخدام مشاوران تبلیغاتی می نمایند. این مشاوران در حوزه تبلیغات عملکرد بسیار خوبی داشته و فروش یک کسب و کار را چند برابر می کنند. یک کسب و کار ممکن است میلیون ها تومان هزینه را به مشاوران تبلیغاتی خود بپردازد.  تا تبلیغات مختلفی را انجام دهند. در واقع هر شرکت یا کسب و کاری ممکن است چندین مشاور تبلیغاتی داشته باشد. حال برای اینکه تبلیغات انجام شده توسط این مشاوران برای یک کسب و کار بازدهی بهتری داشته باشند، نیاز به طراحی استراتژی بریف می باشد.

بریف چیست؟

بریف ها در واقع نوعی سند مکتوب هستند که در آن ها اطلاعاتی مثل هویت برند، هدف کسب و  کار، مخاطب هدف کسب و کار، هزینه مورد نظر برای جذب مشتری و مواد از این قبیل در آن  ها درج می شود. سپس بریف ها در اختیار مشاوران تبلیغاتی قرار می گیرند تا بتوانند، بر اساس آن‌ ها بازاریابی و تبلیغات کسب و کار را به بهترین روش انجام دهند. در واقع بریف ها برای درک هدف کسب و‌ کار تنظیم می شوند.

تنظیم و طراحی بریف ها معمولا باید توسط مدیر کسب و کار صورت گیرد. اما مدیر می تواند برای طراحی این سند با مشاوران  تبلیغاتی خود نیز مشورت هایی داشته باشد. واژه بریف شاید برای افرادی که کسب و کار تازه تاسیسی دارند، کمی نا شناخته و‌ گنگ باشد. اما استفاده از استراتژی بریف در تبلیغات به حدی موثر است، که امروزه همه کسب و کار های بزرگ از آن‌ جهت هدفمندی تبلیغات خود استفاده می کنند. داشتن‌ یک‌ بریف اصولی برای مشاوران تبلیغاتی مانند یک راهنما عمل کرده، و به آن ها کمک می کند تا تبلیغات مجموعه شما را بر اساس هدفتان طراحی  و اعمال نمایند.

چگونگی طراحی استراتژی بریف برای انجام تبلیغات
چگونگی طراحی استراتژی بریف برای انجام تبلیغات

چگونگی طراحی استراتژی بریف برای انجام تبلیغات

طراحی بریف ها برای انجام تبلیغات موثر کار دشواری نیست. و به راحتی با انجام چند مرحله ساده صورت می پذیرد. برای طراحی بریف ابتدا باید هدف کسب و کار را مشخص نمود. و سپس اطلاعات مورد نیاز برای تبلیغات را در آن ها ذکر نمود. در زیر مراحل طراحی یک بریف جذاب و موثر را شرح داده ایم:

  • معرفی اجمالی کسب و کار

در اولین مرحله از طراحی یک بریف می بایست به معرفی اجمالی کسب و کار پرداخت. یعنی باید در بریف نام کسب و کار، تعداد کارکنان، نام مدیران، سهامداران و … را ذکر نمود.

  • چشم انداز و ماموریت

در مرحله دوم می بایست چشم انداز و ماموریت کسب و کار را در بریف ذکر نمود. مثلا باید درج کرد که کسب و کار قرار است چه محصولاتی تولید کند. و چگونه میان مشتریان شناخته شود.

  • وضعیت بازار

در مرحله سوم برای طراحی استراتژی بریف می بایست وضعیت بازار ذکر شود. مثلا اگر در بازار وضعیتی وجود دارد که بر روی تبلیغات تاثیرگذار است، باید در بریف ذکر شود تا مشاور تبلیغات از آن اطلاع یابد.

  • جغرافیا

سپس می بایست جغرافیا و محدوده ای که قرار است کسب و کار در آن شناخته شود را مشخص نموده و در بریف ذکر شود. این به مشاور تبلیغاتی کمک می کند که بداند دقیقا در کدام منطقه باید برای کسب و کار مورد نظر بازاریابی کند.

  • هدف اصلی

حالا نوبت به درج هدف اصلی در بریف می رسد. هدف کسب و کار می تواند تسخیر بخش زیادی از بازار، جذب تعداد مشخصی مشتری در یک بازه زمانی کوتاه، شهرت در مدت زمان کم و موارد از این قبیل باشد. با شرح هدف در بریف مشاور تبلیغاتی بر اساس آن برای کسب و کار تبلیغات انجام می دهد، تا کسب و کار مورد نظر بتواند آسان تر به اهداف خود دست یابد.

  • رقابت

نام رقبا و محدوده رقابت نیز در مرحله آخر باید در استراتژی بریف ذکر شود.  مثلا مدیر یک کسب و کار باید شرح دهد که با کدام یک از کسب و کار های دیگر در حال رقابت است. و‌ یا می خواهد در آینده در چه محدوده ای و با چه برندی رقابت کند.

اعمال استراتژی بریف چه مزایایی را برای یک کسب و کار به همراه دارد؟
اعمال استراتژی بریف چه مزایایی را برای یک کسب و کار به همراه دارد؟

اعمال استراتژی بریف چه مزایایی را برای یک کسب و کار به همراه دارد؟

اعمال بریف در یک کسب و کار می تواند باعث شود که تبلیغات موثرتر و هدفمند تر صورت بگیرند. در نتیجه انجام این استراتژی و صورت گرفتن تبلیغات موثر، می تواند مزایای زیادی را برای کسب و کارها به همراه داشته باشد. و سود زیادی را نصیب آن ها کند.

در زیر چند مورد از این مزایا را نام برده ایم:

  • کسب سود بیشتر

با طراحی یک بریف عالی شما می توانید با انجام تبلیغات موثر مشتریان زیادی را جذب نمایید. گاها این مشتریان به قدری زیاد هستند که سود چند ماهه کسب و کار را در یک بازه زمانی کوتاه تر نصیب آن خواهند کرد.

  • جلوگیری از هدر رفتن هزینه تبلیغات

وقتی شما از استراتژی بریف استفاده نکنید، ممکن است مشاوران تبلیغاتی، به اشتباه تبلیغاتی را انجام دهند که سود زیادی نداشته باشند. اما با طراحی بریف مشاور تبلیغات از هدف شما برای تبلیغ مطلع شده و از هدر رفتن هزینه تبلیغات جلوگیری می کند.

  • شناخته شدن برند کسب و کار

شناخته شدن برند کسب و کار ممکن است سال ها زمان ببرد. و حتی برخی از برند ها با وجود تولید محصولات با کیفیت سال ها ناشناخته باقی می مانند. اما با اعمال استراتژی و روش طراحی بریف، تبلیغات به قدری هدفمند انجام می شوند که‌ برند کسب و کار در یک بازه زمانی کوتاه شهرت و محبوبیت زیادی کسب می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 4

دکمه بازگشت به بالا
بستن