تبلیغات

روش های تبلیغات موثر و انواع آن

روش های تبلیغات موثر و انواع آن

در دنیای نوین که هر روزه با یک ابداع در تبلیغات و شیوه های تبلیغات مواجه می شویم بازاریابان عاقل باید با روش های تبلیغات موثر و انواع آن آشنایی کامل داشته باشند.برای اطلاع رسانی به مخاطبین بهتر است بیشتر راجع به انواع شیوه ها اعم از شیوه های رایج از زمان قدیم همچون روش چاپی تا شیوه های به روز دیجیتال بیشتر بدانیم.

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی که روزی از پرمخاطب ترین شیوه های تبلیغات به حساب می آمد امروزه با اینکه هنوز هم تعدادی مخاطب خاص دارد اما دیگر هیاهوی چندانی در میان عامه ی مخاطبان ندارد.
تبلیغات چاپی یک عنصر بسیار مهم و کلیدی برای جذب مخاطب دارند که این عنصر، طراحی و نحوه اجرای این طرح می باشد.
تبلیغات چاپی را میتوان به 3 طریق به سمع و نظر مخاطب رساند:

  1. تبلیغات دوره ای یا تناوبی

کمپین تبلیغاتی می تواند برای مدت زمان خاصی در نظر گرفته شود و ما این کمپین ها را در دوره های زمانی متناسب و متناوب از طریق روزنامه، ماهنامه و یا هفته نامه به صورت منظم و دوره ای برای تبلیغات خود انجام می دهیم که در دنیای تبلیغات چاپی در اصطلاح به آن تبلیغات دوره ای یا متناوب می گوییم.

  1. بروشورها، تراکت ها، جزوات و یا تبلیغات در محل فروش یا ارائه

برخی از این تبلیغات می توانند در صفحات روزنامه ها، مجلات گنجانده شوند اما گاه نیاز داریم تا چیزی بیش از یک تبلیغ ساده ارائه دهیم .چون  نیاز است اطلاعات اضافه به مخاطب رائه دهیم یا نیاز است که توجه مخاطب را به صورت مستقیم جلب کنیم که با این برگه هایی تبلیغاتی در لابلای صفحات مجلات و ماهنامه ها و یا در عمومی ترین مکان ها  و یا در محل رائه محصول نظیر خیابان هایی سطح می توان این کار را کرد.

  1. روش پست مستقیم

در این روش که برای تبلیغات چاپی استتفاده می شود.
تمامی تبلیغات ارائه شده به دو روش قبل می توانند به این روش نیز به مخاطبان ارسال شوند.
این شیوه اگر با سوء استفاده آژانسهای تبلیغاتی مواجه نشوند و به شیوه ای خلاقانه و درست به کار گرفته شود می تواند به صورت کاملا هوشمندانه نظر مخاطب را به سمت خدمت یا محصول ارائه شده از جانب ما جلب کند، و آن ها را درگیر خرید یا استفاده از محصول کند.

توقف انتشار روزنامه آمریکایی اکسپرس

همانطور که پیش تر گفته شد این شیوه از قدیم الایام رایج بوده و هست؛ اما چندی است که با ورود رسانه های دیجیتال این شیوه مورد بی مهری مخاطبان قرار گرفته حتی بسیاری از روزنامه ها چاپ خود را نیز متوقف کردند، یکی از مثال های شوک آور این داستان توقف انتشار روزنامه آمریکایی اکسپرس توسط واشنگتن پست بعد از 16 سال توزیع رایگان در میان مسافران مترو در محدوده واشنگتن که با حمله تندی علیه تلفن های همراه صورت گرفت، می باشد؛ که البته ناگفته نماند که این تعطیلی با اخراج کارکنان این روزنامه نیز همراه بود.

روش های تبلیغات موثر از تبلیغات چاپی

تصویر2-تبلیغات چاپی

تبلیغات رادیو و تلویزیون

از دیگر انواع تبلغیات می توانیم به تبلیغات رادیو و تلویزیون اشاره کنیم. این ابزار نیز از آن دسته از ابزاری است که از گزند تبلیغات دیجیتال در امان نمانده است و اثربخشی خود را تحت تاثیر تبلیغات دیجیتال از دست داده است. البته حتی اگر رسانه های دیجیتال مخاطب بیشتری داشته باشند تاثیر این نوع رسانه به خصوص تلویزیون را بر جذب فعال مخاطب و احتمال بروز یک عکس العمل توسط وی را بسیار بالا می برد؛ چراکه اعتبار تلویزیون در نگاه مخاطب بالاتر از رسانه های دیجیتال است و مخاطب با آسودگی خیال بیشتری می تواند محصول تبلیغ شده را استفاده کند.

رادیو

و اما رادیو که یک رسانه شنیداری با مخاطب خاص خود می باشد، سالها پیش با ورود تلویزیون تاثیرش بر روی نسل جوان کمرنگ شد و می توان اینگونه می توان تفسیر کرد که مخاطبین رادیو افرادی کلاسیک هستند که در دهه های نخست زندگی خود به سر نمیبرند.

تبلیغات دیجیتالی

هر نوع تبلیغاتی که در صفحات اینترنتی شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های آنلاین یا آفلاین انجام شود را تبلیغات دیجیتال می گویند. به عبارتی هرگونه تبلیغی که برای دسترسی به آن به اینترنت نیاز باشد.
این روش تبلیغاتی عمده ترین روش کسب درآمد برای وب سایت ها و یا صفحات نمایش دهنده تبلیغ به حساب می آید. امروزه بخش عمده ای از تبلیغات از این طریق انجام می شود و این روش توانسته سیل عظیمی از مخاطبان انواع رسانه را به خود جذب کند.

تبلیغات موبایلی

تبلیغات موبایلی نیز از دل همان تبلیغات دیجیتال بیرون می آیند و از طریق شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام و.. به جلب نظر مخاطبان می پردازند. این ابزار باعث می شود تا تبلیغ شما بیشتر از هر محیط دیگری در مقابل چشمان مخاطب به نمایش درآید اما باید به این نکته توجه داشت که گاه تبلیغ بیش از حد می تواند مخاطب را آزار دهد و نتیجه ای عکس برای ما حاصل شود.

تبلیغات ایمیلی

ایمیل مارکتینگ جزء آن دسته از روش هایی می باشد که به دلیل سوء استفاده بیش از حد هکر ها از آن و محتوای نه چندان با ارزش ارسال شده به مخاطبان جزء روش های محبوب به حساب نمی آید.
اما نباید فراموش کرد دلیل اینکه شاید محتوا با ارزش محسوب نمی شود این است که شخص دریافت کننده ایمیل جزء بازار هدف ما نیست به همین دلیل است که ایمیل مارکتینگ به این شکل هم باعث هدر رفت هزینه و هم باعث آزار مخاطب می شود؛ اما اگر با یک بانک اطلاعاتی قوی و دستچین مخاطبان هدف پیش رویم میتوانیم یک دستاورد خوب از این طریق کسب کنیم.

تبلیغات از طریق پیامک

Sms marketing نیز همانند ایمیل مارکتینگ می تواند نرخ بازگشت سرمایه خوبی را برای ما به ارمغان بیاورد.با توجه به این امر که نیاز به هزینه های هنگفت برای تبلیغات نیست.
اما نباید فراموش کرد که پیامک تنها باید به بازار هدف ارسال شود بنابراین قدم اصلی پیش از انجام تبلیغات باید انجام شود جمع آوری یک بانک اطلاعاتی دقیق برای تبلیغ است.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی که با نام های متعددی نظیرout-of-home advertising, outdoor advertising, ooh advertising, out-of-home media, outdoor media   نیز شناخته می شود، رسانه هایی را شامل می شود که مخاطب را زمانی که بیرون از منزل به سر می برد به خود جذب می کند. این نوع تبلیغات انواع گوناگونی همچون بیلبوردها، استرابوردها، لایت باکس ها و .. را شامل می شود.

تبلیغات چریکی

تبلیغات چریکی (پارتیزانی) یا همان Guerrilla marketing طی 20 سال گذشته توانسته است رد پای خود را به صورت دائم در صحنه تبلیغات حفظ کند، یعنی بیهوده ترین وسیله های محیط را به گونه ای خلاقانه و نامتعارف آرایش کنیم که نه تنها مخاطب نتواند نگاه از تبلیغات برگرداند بلکه یک تجربه عجیب و دلچسب باشد.
تبلیغات پارتیزانی به دلیل نوآوری و جذابیت بالا می توانند از طریق تبلیات دهان به دهان و رسانه های اجتماعی به سرعت ویروسی شده و دیده شوند.

روش های تبلیغات موثر از تبلیغات چریکی

تصویر3-تبلیغات چریکی

تبلیغات به سبک کد گذاری (teasing)

قدمت این نوع تبلیغات در ایران به کمتر از ۲۰ سال می رسد و مانند دیگر شیوه ها از غرب به دیار ما وارد شده است.
تیزینگ به نوعی از تبلیغات گفته می شود که با پنهان کردن بخشی از حقیقت ذهن مخاطب را به چالش می کشد.تیزینگ جالب است، چرا که شخصی که با تبلیغ شما روبرو می شود باید تلاش کند تا عناصر مورد استفاده در تبلیغ از جمله واژگان، تصاویر، رنگ ها و .. را رمز گشایی کند.

روش کدگذاری

در این روش به جای اینکه شعار تبلیغاتی را به طور مستقیم از سوی برند مطرح کنند یک شعار خاص که با برند در ارتباط است اما معنایی مستقل را نیز در بر می گیرد را مطرح می کنند که این شعار آنقدر باید چالش برانگیز باشد که شخص را به طور عمیقی راجع به منشا آن جمله به فکر فرو برد. هرچه تحریک مخاطب به حدس و گمانه زنی راجع به تبلیغ بیشتر باشد یعنی موفقیت ما در رابطه با ویروسی کردن آن تبلیغ بیشتر بوده است.
توجه داشته باشید که به سخره گرفتن مخاطب در تیزینگ ممنوع است چرا که اگر مخاطب احساس کند که پس از یک درگیری ذهنی برای رمزگشایی معمای طرح شده از سوی برند شما بی ربط بوده و یا ذهن وی درگیر مسئله ای بی اهمیت بوده است اثر معکوس بر ذهن مخاطب می گذارد.


مراحل استفاده ار تبلبغات کدگذاری شده

این روش به صورت مرحله ای مورد استفاده قرار می گیرد در مرحله اول یک سیگنال برای جلب توجه مخاطب به آن ها داده می شود که دست برند در تبلیغات را برای مخاطب رو نمی کند و در مرحله بعد مشخص می شود که سیگنال فرستاده شده با چه معنا و هدفی استفاده شده است. گاه مراحل شفاف سازی به دو مرحله ختم نمی شود بلکه تبلیغات در چند مرحله به صورت تکه های پازل برای دیگران فاش شود.

تیزینگ چه زمانی کار ساز است؟

مهم است که برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موفق بدانیم که محصول ما در کجای منحنی عمر(PLC)  قرار دارد؟ اول جایی که تبلیغات تیزینگ می تواند کاربرد داشته باشد در زمان خلق است؛ این خلق می تواند خلق یک محصول، یک برند، یک خط تولید جدیدْ و یا یک روش جدید را شامل شود یا حتی زمانی که میخواهیم جایگاه یک برند را در ذهن مشتری تداعی کنیم نیز این روش بسیار کارساز است.
این سبک از تبلیغات می تواند در انواع روش ها و رسانه های بالا به کار گرفته شود اما چندی است که این نوع تبلیغات نیز اثربخشی سابق خود را بخاطر استفاده بیش از حد از این شیوه از دست داده است. اما نمونه تیزینگ های خلاقانه هنوز هم قادر به حفظ جایگاه خود رو در تبلیغات هستند.

نمونه های زیادی از تبلیغات تیزینگ در سطح جهان و ایران وجود دارد که در اینجا به چند نمونه داخلی اشاره می کنیم:

  • در این تبلیغ مایع ظرفشویی گلی که پس از انجام یکسری اصلاحات در محصول خود به محصول «گلی+فرمولاسیون جدید» دست یافته بود برای جایگاه یابی مجدد و پاک کردن خاطرات مایع ظرفشویی گلی قدیم از شیوه تیزینگ استفاده کرد. البته در این تبلیغ همانطور که در فاز اول مشاهده می فرمایید می توان به راحتی زمینه تبلیغات را حدس زد و دستیابی به این پاسخ که این تبلیغ برای یک شوینده است چندان کار سختی به نظر نمی رسد.

روش های تبلیغات موثر از تبلیغات تیزینگ در تبلیغ گلی

تصویر4-تبلیغات تیزینگ

تبلیغات تیزینگ

تصویر5-تبلیغات تیزینگ

  • در این تبلیغ با استفاده از دو عدد خاص کدگذاری شده است یکی سال 1400 که شاید با توجه به مسائل اجتماعی بار چندان مثبتی برای مخاطب ایجاد نکند و “روزی صفر تومان” که با توجه به تبلیغات دیگر شهر فرش  میتوان این تبلیغ را رمزگشایی کرد.

قصد این برند این بوده که نشان دهد در میان انبوهی از خبرهای بد، خبر خوب پرداخت نکردن هیچ پولی برای فرش است.

تبلیغ شهر فرش

تصویر6-تبلیغ شهر فرش

تبلیغ شهر فرش

تصویر7-تبلیغ شهر فرش

Influencer marketing

اینفلوئنسر مارکتینگ روشی بسیار جذاب در دهه های اخیر از روش های تبلیغات موثر و انواع آن می باشد و می تواند تاثیر بسیار زیادی به واسطه شهرت، محبوبیت و یا تخصص شخص بر جذب شدن به خرید یک محصول یا انجام حرکتی خاص بر روی مخاطب بگذارد.
اینفلوئنسرها افراد پر مخاطب با فالوورهای زیاد هستند که به عنوان یک محرک برای خرید یا استفاده یک محصول، تبلیغات انجام می دهند و می توانند از این راه درآمد بسیار بالایی کسب کنند که همین امر سبب سوء استفاده بسیاری  از افراد از این ماجرا شده است.

برای موفقیت یک اینفلوئنسر توجه به عوامل زیادی موثر است.مثل:

  • انتخاب زمینه فعالیت
  • به روز بودن
  • تولید محتوای جذاب
  • داشتن یک استراتژی مناسب 

برای آشنایی بیشتر با اینفلوئنسر مارکتینگ کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

51 + = 53

دکمه بازگشت به بالا
بستن