بازاریابی

گزارش بازاریابی چیست؟ آشنایی با انواع گزارش بازاریابی 

گزارش بازاریابی یک سند جامع است که اطلاعات کلیدی مرتبط با فعالیت ها و عملکرد بازاریابی یک سازمان را تجزیه و تحلیل و ارائه می کند. این گزارش که معمولاً در فواصل زمانی منظم مانند ماهانه یا فصلی تولید می شود، یک نمای کلی از استراتژی های بازاریابی، اثربخشی کمپین، تعامل با مشتری و روندهای کلی بازار را ارائه می دهد.

به صورت کلی گزارش بازاریابی شامل داده‌های مربوط به شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مانند معیارهای فروش، نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه (ROI) است. هدف این گزارش آگاه کردن تصمیم‌گیرندگان در مورد موفقیت طرح‌های بازاریابی، شناسایی زمینه‌های بهبود و راهنمایی استراتژی‌های آینده با ارائه بینش‌هایی در مورد رفتار مصرف‌کننده، رقابت در بازار، و اثربخشی کلی تلاش‌های بازاریابی است.

گزارش های بازاریابی بسته به داده هایی که بررسی می کنید و هدف هر گزارش متفاوت است. آنها می‌توانند ارزیابی کنند که ترافیک و سرنخ‌های شما از کجا می‌آیند، مخاطبان با چه محتوایی تعامل داشته‌اند و چقدر طول کشیده تا مشتری شوند.

انواع گزارش بازاریابی

گزارش های بازاریابی انواع مختلفی دارند که هر کدام هدف خاصی را برای کمک به سازمان ها برای ارزیابی عملکرد بازاریابی و تصمیم گیری آگاهانه انجام می دهند. در اینجا چندین نوع گزارش بازاریابی وجود دارد:

 • گزارش عملکرد کمپین:

بر اثربخشی کمپین های بازاریابی خاص تمرکز می کند. این نوع شامل داده‌های مربوط به معیارهای کلیدی مانند دسترسی، تعامل، نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه (ROI) است.

 • گزارش فروش و درآمد:

بینش هایی را در مورد تاثیر تلاش های بازاریابی بر فروش و تولید درآمد ارائه می دهد. ممکن است شامل روندهای فروش، هزینه های جذب مشتری و درآمد حاصل از کانال های مختلف باشد.

 • گزارش انواع مشتری:

دموگرافیک، رفتارها و ترجیحات مشتری را برای کمک به تنظیم استراتژی های بازاریابی برای مخاطبان هدف خاص تجزیه و تحلیل می کند. این گزارش به درک و دسترسی موثر به بخش های مختلف مشتریان کمک می کند.

 • گزارش تحلیل رسانه های اجتماعی:

تمرکز بر پلتفرم های رسانه های اجتماعی، ارزیابی تعامل، رشد فالوورها و عملکرد پست ها یا کمپین های فردی. این به سنجش اثربخشی تلاش‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند.

 • گزارش ترافیک وب سایت و تجزیه و تحلیل:

عملکرد وب سایت، منابع ترافیک و رفتار کاربر را بررسی می کند. معیارهایی مانند بازدید از صفحه، نرخ پرش و نرخ تبدیل معمولاً گنجانده شده است که بینشی در مورد اثربخشی استراتژی های بازاریابی آنلاین ارائه می دهد.

 • گزارش بازاریابی ایمیلی:

تمرکز بر عملکرد کمپین‌های ایمیل، از جمله معیارهایی مانند نرخ باز، نرخ کلیک و نرخ تبدیل. این گزارش به اصلاح استراتژی های بازاریابی ایمیلی برای تعامل بهتر کمک می کند.

 • گزارش تحقیقات بازار:

شامل تجزیه و تحلیل گسترده تر از روند بازار، چشم انداز رقابتی، و ترجیحات مصرف کننده است. این به تصمیم گیری آگاهانه در مورد استراتژی های بازاریابی کلی بر اساس زمینه بازار گسترده تر کمک می کند.

 • گزارش بودجه و هزینه:

جزئیات تخصیص و هزینه بودجه بازاریابی در کانال ها و کمپین های مختلف کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که منابع به طور موثر و در راستای اهداف بازاریابی تخصیص داده می شوند.

 • گزارش تحلیل رقبا:

استراتژی های بازاریابی و عملکرد رقبای کلیدی را بررسی می کند. این گزارش بینش های ارزشمندی را برای تنظیم و اصلاح استراتژی های بازاریابی خود سازمان برای ماندن در رقابت ارائه می دهد.

این نوع گزارش‌های بازاریابی، دیدی جامع از جنبه‌های مختلف بازاریابی ارائه می‌دهند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا تلاش‌های خود را ارزیابی کنند، استراتژی‌ها را تنظیم کنند و عملکرد بازاریابی خود را بهینه کنند. انواع خاص گزارش های مورد نیاز به اهداف سازمان، صنعت و اهداف بازاریابی بستگی دارد.

گزارش بازاریابی ترافیک خاص کانال

درک اینکه ترافیک شما از کجا می آید به شما کمک می کند تا هنگام سرمایه گذاری در کانال های بازاریابی مختلف تصمیمات استراتژیک بگیرید. در صورت مشاهده عملکرد قوی از یک منبع، باید منابع بیشتری سرمایه گذاری کنید. از سوی دیگر، می‌توانید روی برخی از کانال‌های ضعیف‌تر سرمایه‌گذاری کنید تا آنها را با برخی از کانال‌های دیگر خود هماهنگ کنید. هر تصمیمی که بگیرید، داده های منبع به شما کمک می کند تا آن را بفهمید.

به کانال هایی که عملکرد خوبی دارند نگاه کنید. بر اساس اهداف شما، این می‌تواند به معنای نگاه کردن به داده‌های بازدیدکننده یا تمرکز بر نرخ تبدیل باشد.

 • فرض کنید ترافیک زیادی از یک کانال خاص دریافت می کنید، اما این کانال لزوما به بازدیدکنندگان شما کمک نمی کند تا از قیف پایین بیایند. در این صورت، ممکن است به معنای سرمایه گذاری بیشتر در کانال های دیگر یا بهینه سازی آن کانال با عملکرد ضعیف برای تبدیل باشد.
 • به این فکر کنید که چگونه می توانید منابع را در قوی ترین کانال های خود سرمایه گذاری کنید. آیا کمپینی راه اندازی کردید که به عملکرد خوب کانال کمک کند؟

 گزارش بازاریابی تبدیل پست های وبلاگ

وبلاگ ها به بهترین دوست یک بازاریاب تبدیل شده اند. ارتباط مستقیمی بین تعداد دفعات وبلاگ نویسی یک شرکت و تعداد سرنخ هایی که ایجاد می کند (نه فقط میزان ترافیکی که ایجاد می کند) وجود دارد. بنابراین، باید نظارت کنید که وبلاگ شما چقدر به شما کمک می کند تا این معیار مهم را رشد دهید. گزارش‌دهی در مورد سرنخ‌های وبلاگ شما راهی سریع برای دیدن تعداد سرنخ‌هایی است که روزانه، هفتگی یا ماهانه ایجاد می‌کنید. به تعداد سرنخ هایی که در طول زمان از وبلاگ خود ایجاد می کنید نگاه کنید. اگر جهش‌هایی در سرنخ‌ها مشاهده می‌کنید، می‌دانید که باید در محتوای خود جستجو کنید تا ببینید آیا موضوعات خاص در ایجاد سرنخ موفق‌تر از دیگران هستند یا خیر.

گزارش بازاریابی رسانه های اجتماعی

برای ردیابی عملکرد کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، گزارش بازاریابی اجتماعی شما باید شامل جمعیت‌شناسی مخاطب هدف، لایک‌ها، فالوورها، تعامل، دسترسی، برداشت‌ها و پست‌های با عملکرد برتر باشد. دانستن جمعیت شناسی مخاطبان هدف به شما کمک می کند تا نوع محتوایی که برای آنها مفید است را بهتر درک کنید. به عنوان مثال، اگر جمعیت شناسی مخاطبان هدف شما شامل صاحبان مشاغلی است که برای اولین بار در بازاریابی شروع شده اند، باید محتوای رسانه ای محتوای رسانه های اجتماعی را برای افراد مبتدی ایجاد کنید.

لایک‌ها، نظرات و مشارکت کلی به شما کمک می‌کند کمپین رسانه‌های اجتماعی خود را با نشان دادن محتوایی که مخاطبان فعلی‌تان ترجیح می‌دهند، تنظیم کنید.

گزارش بازاریابی تجارت الکترونیک

بازاریابی تجارت الکترونیک در کانال های بازاریابی مختلف از جمله رسانه های اجتماعی و گوگل آنالیتیکس انجام می شود. معیارهای کلیدی که باید ردیابی کنید عبارتند از:

 • نرخ پرش
 • نرخ تبدیل
 • معاملات
 • صفحات در هر جلسه
 • میانگین ارزش سفارش
 • درآمد

به یاد داشته باشید که ساختار و محتوای یک گزارش بازاریابی بسته به اهداف و مخاطبان خاص ممکن است متفاوت باشد. گزارش را متناسب با نیازهای ذینفعانی که آن را بررسی می کنند، تنظیم کنید و از تصاویر بصری برای بهبود ارائه داده ها و بینش ها استفاده کنید.

امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 69 = 79

دکمه بازگشت به بالا
بستن