انواع همایش کسب و کار در ایران

هرساله همایش کسب و کار زیادی در سراسر ایران و دیگر کشور‌های جهان برگزار می‌شود. این نوع همایش‌ها به اجتماعی‌ گفته می‌شود که بیش از ۱۵نفر جمعیت دارد. در همایش کسب و کار، افرادی با علایق یا حرفه مشترک در یک روز و در یک مکان خاص حضور می‌یابند و معمولاً توسط سازمان‌های مختلف برگزار می‌شود. در همایش‌های کسب و کار هم مهمانان خارجی و هم شرکت‌ کنندگان داخلی می‌توانند حضور داشته باشند. معمولاً در همایش‌های کسب و کار، خدمات دهندگان، سخنرانان و شرکت‌ کنندگانی از سراسر کشور حضور خواهند داشت. این نوع همایش معمولاً به منظور رشد کسب و‌ کار‌ها برگزار می‌شوند.

برخی از افراد همایش کسب و کار را تنها به عنوان‌ مکانی برای معامله به حساب می‌آورند. به عنوان مثال برای همایش‌های کسب و کار یک‌ برند، خریدار با یک برند فروشنده ارتباط برقرار می‌کند و در نتیجه معامله‌ای شکل می‌گیرد. اما برگزاری این ن.ع همایش‌ها تنها به منظور انجام معاملات نیست و مزایای فراوان دیگری نیز دارد. در زیر برخی از انواع همایش‌های کسب و کار که هرساله در ایران برگزار می‌شوند را نام برده‌ایم:

جشنواره وب و موبایل ایران

اینوتکس

کنفرانس ملی کارآفرینی شریف

·         جشنواره وب و موبایل ایران

جشنواره یا همایش وب و موبایل ایران، به منظور رقابت سایت‌ها یا نرم افزار‌های موبایل با یکدیگر برگزار می‌شود. این همایش معمولاً سالی یک بار برگزار شده و در آن یک‌ وبسایت یا نرم افزار، به عنوان برترین برند فعالیت می‌نماید. سپس به صاحبان سایت یا نرم افزار تندیس اهدا می‌شود.

·         اینوتکس

اینوتکس نیز یکی از مشهورترین همایش‌های کسب و کار در ایران است و تا‌کنون هشت دوره برگزار گردیده است. همایش اینوتکس در تهران برگزار می‌شود. این همایش به منظور تبادل دانش فنی و فناوری برگزار می‌گردد.

·         کنفرانس ملی کارآفرینی شریف

این رویداد مهم تحت نظر دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردیده و فعالان حوزه استارت‌تاپ و صاحبان کسب‌و‌کار‌های نوپا در آن حضور می‌یابند.

مهمترین وظایف بیزینس کوچ در همایش چیست؟

بیزینس کوچ‌ها در برگزاری همایش وظایف مختلفی را بر‌عهده دارند. در واقع هر بیزینس کوچ وظیفه دارد در همایش کسب و کار، خدمات مختلفی را ارائه نماید. در زیر به مهمترین وظایف و خدمات بیزینس کوچ‌ها در برگزاری همایش اشاره نموده‌ایم:

وظایف بیزینس کوچ در همایش چیست؟
 • رزرو محل برگزاری و تهیه تجهیزات همایش

اولین وظیفه بیزینس کوچ رزرو محلی که قرار است همایش در آن برگزار شود می‌باشد. این محل می‌تواند یک سالن کنفرانس بزرگ‌ باشد که بیزینس کوچ آن را اجاره نموده است. تهیه تجهیزات مورد نیاز همایش مثل میز و صندلی‌ها، تجهیزات صوتی و تصویری و …. نیز از وظایف بیزینس کوچ به‌حساب می‌آید.

 • رزرو محل اسکان میهمانان داخلی و خارجی

از دیگر وظایف بیزینس کوچ در همایش رزرو محل اسکان میهمانان داخلی و خارجی می‌باشد. بیزینس کوچ باید هتل یا خوابگاه‌هایی را برای اسکان مهمان‌های داخلی و خارجی همایشگاه که از راه دوری آمده‌اند فراهم نماید.

 • ایجاد واحد ثبت نام شرکت کنندگان همایش

شرکت‌ ‌کنندگان همایش کسب و کار می‌توانند به صورت آنلاین یا حضوری، برای شرکت در این رویداد ثبت‌نام نمایند. حال بیزینس کوچ وظیفه دارد، یک واحد ثبت‌نام برای این افراد ایجاد کند تا بتوانند به راحتی در همایش ثبت‌نام نمایند.

 • چاپ دعوت‌نامه و کارت‌های خوش‌آمد‌گویی

بیزینس کوچ باید دعوت‌نامه‌های همایش را چاپ و به دست میهمانان برساند. همچنین از دیگر وظایف بیزینس کوچ در همایش می‌توان به چاپ کارت خوش‌آمد‌گویی اشاره نمود.

 • تعیین سخنرانان افتتاحیه و اختتامیه

یکی دیگر از وظایف بیزینس کوچ تعیین سخنرانان افتتاحیه و اختتامیه است. او باید برترین سخنران حاضر در همایش را برای سخنرانی و صحبت در بخش‌های افتتاحیه و اختتامیه همایش انتخاب کند.

شما می توانید با رجوع به آکادمی توسعه کسب و کار نعمتی بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را در حوزه برگزاری همایش کسب و کار دریافت نمایید.

نکات ضروری و مهم در خصوص برگزاری همایش کسب و کار

برگزاری همایش کسب و کار می‌تواند برای یک بیزینس کوچینگ با چالش و پیچیدگی‌های فراوانی همراه باشد. به این علت که وظایف یک بیزینس کوچ در همایش بسیار گسترده خواهند بود.‌ به همین علت بیزینس کوچ‌ها در خصوص برگزاری هرچه بهتر همایش می‌بایست برخی نکات مهم را در نظر بگیرند. در زیر این‌ نکات مهم را شرح داده‌ایم:

 • برگزاری همایش کسب و کار می‌بایست در آرامش و نظم کامل برگزار شود.
 • توجه داشته باشید که در همه همایش‌ها جایگاه مجری و سخنران باید از جایگاه شرکت کنندگان بالاتر باشد، تا همه به او دید داشته باشند.
 • قبل از برگزاری همایش کسب و کار حتماً میکروفون، بلندگوها و تمامی سیستم‌های صوتی را چک‌ کنید و مطمئن شوید که کارایی خوبی دارند.
 • از ارائه خدمات بهداشتی در حین همایش به شرکت‌ کنندگان به هیچ عنوان غافل نشوید.
 • بهتر است برای خبرنگاران و روزنامه‌نویسانی که در همایش شما حضور یافته‌اند، مکانی ویژه در نظر بگیرید تا دید بهتری داشته باشند.
 • در همایش کسب و کار می‌بایست از تعداد عکاسان زیادی استفاده کنید. عکاسان باید تمام‌ نقاط سالن همایش حتی قسمت شرکت‌کنندگان را نیز تحت پوشش قرار داده و تنها بر روی جایگاه سخنران تمرکز نکنند.
 • به همه شرکت‌کنندگان کاغذ و قلم ارائه دهید؛ به این علت که قطعاً نیاز به نکته‌برداری خواهند داشت.
 • بهتر است در حین برگزاری همایش حتماً تشریفات پذیرایی از شرکت کنندگان نیز وجود داشته باشد.
 • حتماً بیش از تعداد شرکت کنندگانی که دعوت نموده‌اید، صندلی تهیه کنید‌. چون شاید برخلاف انتظار شما تعداد شرکت کنندگان بیش از چیزی باشد که تصورش را داشتید.
 • بهتر است هدایا و لوح‌های تقدیر برای تشکر از شرکت کنندگان در پایان مراسم به آن‌ها اهدا شود. به این علت که این کار موجب می‌شود خاطره برگزاری همایش تا مدت‌ها در ذهن شرکت کنندگان‌ باقی بماند.