طراحی و تدوین بیزینس پلن

طراحی بیزینس پلن
طراحی بیزینس پلن

بیزینس پلن چیست؟

یکی از اولین و مهمترین اقدامات هر کسب وکاری در شروع فعالیت نوشتن بیزنس پلن یا به اصطلاح عامیانه بیزینس پلن می‌باشد. طرح کسب‌وکار نوشته شده باید به نحوی باشد که به هر شخصی در سازمان یا حتی خارج از سازمان داده می‌شود، گویای تمام جزئیات کسب‌وکار باشد. با طراحی یک بیزینس پلن کامل و اصولی نه‌تنها برنامه مشخصی برای فعالیت‌های درون سازمانی خود دارید بلکه قادر به جذب سرمایه‌گذاران زیادی برای کسب‌وکار خود خواهید بود.

چه‌کسانی به بیزینس پلن احتیاج دارند؟

مهم نیست کسب‌وکار شما در چه اندازه‌ای یا با چه تعداد پرسنل و سرمایه مالی در حال شروع است. زیرا در هر حالتی شما در حال صرف زمان و هزینه خود به کاری هستید که انتظار سوددهی و بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن از آن دارید.

بهترین زمان طراحی بیزینس پلن برای افرادی است که در ابتدای کسب‌وکار خود هستند و به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. با در دست داشتن یک طرح کسب‌وکار، تمام فعالیت‌های شما از بودجه‌بندی تا وظایف کارکنان، ویژن و … برنامه‌ریزی می‌شود. علاوه‌بر آن بخشی از فعایت‌هایی که باید برون‌سپاری شود نیز مشخص می‌شود. فعالیت‌هایی که در دنیای پر‌رقیب و دیجیتال امروز اجتناب‌ناپذیر هستند. مانند استفاده از مشاور دیجیتال مارکتینگ یا استراتژیست تبلیغات.

این گفته به این معنی نیست که کسب‌وکارهایی که در میانه راه هستند به بیزینس پلن احتیاج ندارند. این دسته از کسب‌وکارها می‌توانند برای اموری مانند مدیریت، تغییر روند اداره کسب‌وکار، استفاده از فرصت‌های جدید، پیگیری نتایج، به‌روزرسانی تصمیمات و … از یک طرح کسب‌وکار استفاده کنند.

طراحی بیزینس پلن

برای نوشتن یک طرح کسب‌وکار موفق شما نیاز دارید اموری را انجام دهید تا از کیفیت بیزینس پلن نهایی مطمئن باشید.

  • تحلیل بازار: در ابتدای کار شما باید بدانید که بازار محصول و خدمات شما چیست؟ چه موقعیت جغرافیایی دارد؟ چه افرادی با چه درآمدی را شامل می‌شود؟ نیازهایشان چیست؟ چه علاقه‌مندی‌هایی دارند؟ به طور خلاصه شما باید در پایان تحقیقات خود یک دموگرافی کامل و دقیق از بازار هدف خود داشته باشید.
  • شناخت نیازهای کسب‌وکار: در قدم بعدی شما باید اندازه کسب‌وکار خود را مشخص کنید و طبق آن نیازهایتان مانند تعداد پرسنل، میزان سرمایه، تجهیزات و … تخمین بزنید تا در تامین آن‌ها با مشکل مواجه نشوید.
  • تهیه پروتوتایپ: پیش از گسترش فعالیت خود شما نیاز دارید، محصول یا خدمات خود را در جامعه آماری کوچکی تست کنید تا از جوابدهی آن در مقیاس کوچک مطمئن شوید. با این کار شما می‌تواند از به هدر رفتن هزینه و زمان تمام اعضای تیم جلوگیری کنید.
  • مشخص کردن سرمایه‌گذاران احتمالی: با آگاهی و کمی مدیریت ریسک می‌توانید سرمایه‌گذاران بالقوه را شناسایی کنید و بیزینس پلن خود را به آن‌ها ارائه دهید. همیشه پیش از این کار خود را به‌جای آن‌ها بگذارید. اگر شما بر بیزینس پلن ارائه شده توسط خودتان سرمایه‌گذاری نمی‌کنید، آن‌ها نیز نخواهند کرد. زمان بیشتری صرف کنید و با طرحی قوی به جذب سرمایه‌گذار بپردازید.
سخن آخر

همیشه این را به‌یاد داشته باشید که اگر در حال پایه‌ریزی یک استارت‌آپ یا حتی مدیریت یک کسب‌وکار چندین ساله هستید، نیازی نیست تمام کارها را خودتان انجام دهید. چه‌بسا که همکاری با افراد متخصص در زمینه‌های مختلف بازدهی شما را افزایش می‌دهد، میزان خطا را کاهش می‌دهند و در نهایت موفقیت کسب‌وکار شما را تضمین می‌کنند.

برای طراحی و تدوین یک بیزینس پلن اصولی که مسیر را برای شما شفاف کند میتوانید از دکتر امیررضا نعمتی و تیم مجربشان مشاوره دریافت کنید.

طراحی و تدوین بیزینس پلن

دیدگاهتان را بنویسید