اهمیت بررسی و آنالیز تبلیغاتی برای کسب‌و‌کار‌ها

امروزه هر کسب‌و‌کاری برای بقا و رشد خود نیاز به جذب مشتری دارد. دارا بودن مشتری موجب گردش مالی مطلوب یک‌ کسب‌وکار خواهد گردید. حال تنها راه دستیابی به مشتری برای کسب‌وکارها انجام تبلیغات می‌باشد. تبلیغات در حال حاضر به بخش جداناپذیری از کسب‌وکارها تبدیل گردیده است. به جرئت می‌توان گفت هیچ کسب‌وکاری بدون استفاده از روش‌های مختلف تبلیغات، نمی‌تواند بقای خود را تضمین کند. برای مثال وقتی برند یا شرکتی تأسیس می‌شود و محصولاتی را در بازار عرضه می‌کند؛ برای اینکه مشتریان از حضور او در بازار مطلع گردند نیاز به تبلیغات دارد. بدون انجام تبلیغات محصولات و خدمات یک‌ برند دیده نخواهند شد و چیزی که بسیار اهمیت دارد، بررسی و آنالیز تبلیغاتی کسب وکارها می‌باشد.

اینکه شما برای برند خود تبلیغات زیادی را انجام دهید؛ اما هیچ‌گونه بررسی و آنالیزی نداشته باشید، عملاً سرمایه خود را هدر داده‌اید. هر نوع تبلیغاتی که در پلتفرم‌های مختلف مثل سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون اجرا شود نیاز به بررسی و آنالیز دارد. به این دلیل که شما باید تأثیر تبلیغاتی که انجام داده‌اید را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهید. ممکن است یکی از روش‌های تبلیغاتی اعمال‌شده اصلاً نتایج و بازدهی خوبی نداشته باشد؛ در اینجاست که شما تنها با بررسی و آنالیز تبلیغات متوجه این مسئله خواهید شد و می‌توانید با توقف اجرای آن تبلیغات از هدر رفت هزینه‌هایتان جلوگیری کنید.

برعکس این موضوع نیز ممکن است اتفاق بیفتد. برای مثال ممکن است یکی از کمپین‌های تبلیغاتی که شما اجرا کرده‌اید، نتایج فوق‌العاده‌ای داشته و نرخ بازگشت سرمایه‌تان را بسیار افزایش داده باشد. در اینجاست که بررسی و آنالیز تبلیغاتی بازهم‌ به شما کمک خواهد کرد. وقتی تبلیغات خود را آنالیز می‌کنید، متوجه خواهید شد که کدام‌یک از آن‌ها بازدهی بهتر و نرخ بازگشت سرمایه بیشتری داشته است. درنتیجه می‌توانید با تکرار آن کمپین تبلیغاتی میزان جذب مشتریان کسب و کار خود را افزایش دهید.

نحوه و چگونگی بررسی و آنالیز تبلیغاتی

برخی از افراد تصور می‌کنند که بررسی و آنالیز تبلیغات تنها مربوط به زمانی است که تبلیغات انجام‌گرفته و ما می‌خواهیم نتایج را موردبررسی قرار دهیم. اما این‌طور نیست!

مراحل آنالیز تبلیغات از زمانی که ما تصمیم به ایجاد یک‌ کمپین تبلیغاتی داریم آغازشده و تا زمانی که نتایج آن حاصل شوند ادامه خواهد داشت. در زیر نحوه بررسی و آنالیز تبلیغات را شرح داده‌ایم:

نحوه و چگونگی بررسی و آنالیز تبلیغاتی

تجزیه‌وتحلیل بازار

در مرحله اول باید بازار هدف را مشخص نموده و تعیین کنید که قرار است کدام دسته از مشتریان را از طریق تبلیغات موردنظر جذب نمایید. این کار کمک می‌کند تا بدانید در بازار چه رقبایی دارید و باید چه نوع تبلیغاتی انجام دهید تا بتوانید با آن‌ها قدرت رقابت داشته باشید. همچنین تحلیل بازار به شما کمک می‌کند تا به شناخت بهتری از مشتریان دست‌ یابید و درنتیجه تبلیغاتی را انجام دهید که بیشترین تأثیر را بر روی آن‌ها داشته باشد.

انتخاب رسانه تبلیغاتی

در مرحله بعدی از بررسی و آنالیز تبلیغاتی می‌بایست رسانه تبلیغات خود را انتخاب کنید. مثلاً رادیو، تلویزیون، اینترنت، مجلات و …. همگی ازجمله رسانه‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای اجرای تبلیغات خود استفاده کنید. اما با تحلیل و بررسی این رسانه‌ها باید دقت کنید که کدام‌یک از آن‌ها برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی گزینه مناسب‌تری هستند. برای این موضوع شما می‌توانید قبل از انجام تبلیغات حتماً استراتژی تبلیغاتی تهیه کنید.

بررسی هزینه و سود

در مرحله بعد باید بررسی کنید که برای انجام تبلیغات موردنظر چه هزینه‌ای باید پرداخت شود‌ سپس باید بررسی کنید که هر کمپین تبلیغاتی، چه میزان سودی را در آینده برایتان به همراه خواهد داشت. حال سود و هزینه را با یکدیگر مقایسه کنید، اگر سود بسیار بیشتر از هزینه باشد؛ قطعاً اجرای آن تبلیغات به نفع کسب‌وکار شما تمام خواهد شد.

انتخاب نوع تبلیغات

تبلیغات شما می‌تواند شامل موارد مختلفی مثل اس‌ام‌اس پیامکی، تیزر، بنر، ایمیل، تماس تلفنی و …. باشد. در این مرحله باید بهترین و مناسب‌ترین نوع تبلیغات را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

اجرای تبلیغات

حال باید تبلیغاتی که بر اساس تمام مراحل گفته‌شده در بالا ایجاد نموده‌اید را اجرا کنید. اجرای تبلیغات مرحله بسیار مهمی بوده و باید به بهترین شیوه صورت پذیرد.

بررسی عملکرد و بازدهی تبلیغات

در آخرین مرحله از بررسی و آنالیز تبلیغاتی می‌بایست عملکرد و بازدهی تبلیغات خود را تحلیل کنید. اگر کمپین تبلیغاتی شما عملکرد مطلوبی داشته و سود بالایی را نصیب کسب‌وکارتان کرده باشد به این معناست که شما تمام مراحل را به‌درستی به انجام رسانده‌اید.

نقش بیزینس کوچینگ در بررسی و آنالیز تبلیغاتی

حتماً با خواندن‌ مطالب بالا برایتان سؤال شده است که بررسی و آنالیز تبلیغات کسب‌وکار توسط چه کسی صورت می‌پذیرد؟ در این مورد می‌بایست بگوییم این کار نیاز به داشتن دانش و تخصص زیادی دارد و تنها افراد با‌تجربه و کاردان می‌توانند به تجزیه‌وتحلیل تبلیغات بپردازند؛ اما هیچ جای نگرانی نیست! بیزینس کوچ در این زمینه نیز شما را یاری خواهد کرد. کوچ کسب و کار خدمات مختلفی را در این زمینه ارائه می‌دهد. بیزینس کوچ افرادی حرفه‌ای و متخصص را برای اجرای تبلیغات موردنظر گزینش نموده و استخدام خواهد کرد. سپس به بهترین شکل ممکن بازار را تحلیل نموده و به اجرای تبلیغات خواهد پرداخت.

بیزینس کوچ همچنین بعد از اجرای تبلیغات عملکرد  و بازدهی آن‌ها را نیز موردبررسی قرار خواهد داد. ممکن است در این مرحله کوچ کسب و کار بنا به صلاحدید خود برخی کمپین‌های تبلیغاتی را حذف و برخی را نیز برای اجرای دوباره تمدید کند. پس به‌طورکلی بیزینس کوچینگ نقش بسیار مهمی در بررسی و آنالیز تبلیغاتی کسب‌و‌کارها ایفا خواهد نمود‌.