آشنایی با برند بوک

حتما شما نیز بارها نام واژه برند بوک، کتابچه برند یا راهنمای برند را شنیده‌اید. راهنمای برند یک سند شرکتی رسمی می‌باشد، که در آن برخی قوانین و اصول شرح داده می‌شوند. حال رعایت این قوانین به یکپارچه سازی برند و تثبیت آن کمک نموده و به صاحبان یک کسب و کار روش صحیح نمایش برند خود به مخاطبان را نشان می‌دهد.

در سند راهنمای برند شرح داده می‌شود که لوگو، شکل سایت، لحن صحبت با مخاطب،  فونت، پالت رنگ، شعارها که در یک برند مورد استفاده قرار می‌گیرند، چگونه یکپارچه سازی شوند. یکپارچه سازی این موارد باعث می‌شود که تصویر برند در ذهن مشتریان تثبیت شده و اگر محصولات آن‌ را در یک فروشگاه پر از محصول مشاهده کنند، به راحتی آن ها را تشخیص خواهند داد. به همین دلیل استفاده از برندبوک برای یکپارچه سازی برند و پیشرفت کسب و کار بسیار مهم است.

برای اینکه بتوانیم مفهوم راهنمای برند را بهتر درک کنیم، به ذکر یک مثال ساده می‌پردازیم. تصور کنید که در یک‌ خیابان قدم‌ می‌زنید، که فردی پس از دیدارتان کارت ویزیت خود را به شما می‌دهد. کارت ویزیت بسیار شیک و زیبا است و آدرس سایت  روی  آن ذکر شده است. اما وقتی وارد سایت می‌شوید میبینید که ظاهر  آن مانند‌ کارت ویزیت شیک و مخاطب پسند نیست. یا اینکه لحن شعار کارت ویزیت با شعار داخل سایت تفاوت دارد. در اینجا آن کسب و کار از راهنمای برند استفاده نکرده است و به همین دلیل است که کارت ویزیت و سایت او با یکدیگر یکپارچه و هماهنگ نیستند.

چرا به برندبوک نیاز داریم؟

برندبوک یا کتابچه برند دفترچه راهنمایی است که هویت کسب‌ و کار شما را مشخص می‌کند. شاید در ابتدای کار و کوچک بودن مجموعه، شما ضرورت طراحی برندبوک را درک نکنید اما در طولانی مدت بدون برند بوک شما قادر نخواهید بود برندی یکپارچه و منسجم داشته باشید. برندبوک مانند یک اطلس یا مرجع راهنما برای تمام تیم‌های طراحی، دولوپ، بازاریابی، فروش و تبلیغات عمل می‌کند. با طراحی برندبوک شما ارزش‌های بنیادی برند خود را تعریف می‌کنید. با این کار نه تنها باعث یکپارچگی اعضای تیم و هماهنگی تمام بخش‌ها می‌شوید بلکه با نشان دادن انسجام موجود، اعتماد مخاطبان را به برند خود جلب خواهید کرد.

به عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های بزرگ دارای برندک بوک هستند مثل اسنپ، برند بوک ایرانسل و همچنین کاله. لذا اگر هنوز ایده‌ای ندارید که برند بوک چیست، می‌توانید در گوگل کلمه نمونه کار برند بوک را سرچ کرده تا برند بوک بانک ملی ایران و سایر نمونه برند بوک فارسی را مشاهده نمایید.

در نتیجه اگر از برند بوک استفاده شود، برند می‌تواند تصویری ماندگار از خود در ذهن مخاطب ثبت کند. همه برندهای معروف در جهان از راهنمای برند استفاده می‌کنند و به همین دلیل است که مردم‌ به سادگی می‌توانند به علت یکپارچگی از روی لوگو، رنگ خاص، شعار محصولات آن‌ها را تشخیص دهند.

چرا به برند بوک نیاز داریم؟

نحوه تدوین و طراحی یک برندبوک اصولی

برای طراحی و تدوین‌ یک راهنمای برند اصولی، باید با المان های آن به طور کامل آشنایی داشته باشید.  تمامی این المان‌ها باید در برند بوک به شکل منحصر به فردی طراحی شده و با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. در زیر المان‌های راهنمای برند و نحوه طراحی آن‌ها را نام برده‌ایم:

نحوه تدوین و طراحی یک برندبوک اصولی
 • پالت رنگ

در مرحله اول باید پالت رنگ برند خود را انتخاب کنید. شما برای طراحی لوگو، ظاهر وبسایت، ظاهر شبکه های اجتماعی خود باید از یک رنگ خاص استفاده کنید. شما می‌توانید هم از یک رنگ منحصر به فرد و هم از چند رنگ هم خانواده مانند زرد، نارنجی، قرمز استفاده کنید. البته حتما از روانشناسی رنگ نیز در این زمینه بهره بگیرید. به این علت که هر رنگی یک مفهوم متفاوت را به مخاطب شما انتقال می‌دهد.

 • فونت

در مرحله دوم از طراحی برندبوک باید فونت برند خود را انتخاب کنید. فونت در واقع شکل نوشته ‌هایی است که شما در حین تولید محتوا، شعار ها آن‌ها را نگارش می‌کنید.‌ فونت باید با موضوع برند شما همخوانی داشته باشد. همچنین باید در راهنمای برند ذکر کنید که فونت مورد نظر دقیقا در چه قسمت‌هایی و با چه اندازه ای مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اندازه فونتی که در شبکه‌های اجتماعی و سایت خود استفاده می کنید، ممکن است با فونتی که برای نوشتن بر روی پوسترهای تبلیغاتی از آن استفاده کرد‌ه‌اید کاملا متفاوت باشد.

 • لوگو

حال نوبت به طراحی لوگو می‌رسد. لوگو می‌تواند‌ مهم‌ترین المان شناسایی برند شما برای مشتریان محسوب شود. بهتر است لوگوی خود را به شکل ساده و شیک طراحی کنید. همچنین در انتخاب طرح و رنگ آن نیز دقت کنید. به این علت که هر رنگ یا شکل هندسی در روانشناسی معنای خاصی را به بیننده منتقل می‌نماید.

بهتر است برای آشنایی بیشتر برندینگ مقاله “برندینگ چیست و چرا مهم است؟ ” مطالعه شود.

 • آیکون

آیکون یک المان گرافیکی است که موضوع برند شما را نشان می‌دهد. برای مثال در یک سایت موسیقی معمولا آیکون‌های هدفون و موسیقی دیده می‌شود. آیکونی که انتخاب می‌کنید باید با موضوع برند مرتبط، و مکان و میزان استفاده از آن در برندبوک ذکر گردد.

 • تصاویر

در مرحله آخر باید تصاویر مورد نیاز کسب و کارتان را در راهنمای برند قرار دهید. مثلا اگر موضوع کسب و کار شما مرتبط با مواد غذایی است می‌توانید، از تصاویر غذاهای مختلف استفاده کنید.

المان‌های ارتباطی برندبوک کدامند؟

المان‌های راهنمای برند تنها به گرافیک، رنگ، لوگو خلاصه نمی‌شوند. بلکه برای طراحی کتابچه برند نیاز به برخی المان‌های ارتباطی نیز خواهد بود. استفاده از این المان‌ها در کتابچه برند بسیار مهم خواهد بود. در زیر المان‌های ارتباطی راهنمای برند را شرح داده‌ایم:

لحن برند

داستان برند

ارزش‌های برند

 • لحن برند

اولین المان ارتباطی در راهنمای برند، انتخاب لحن آن است. شما باید تعیین کنید که در حین صحبت با مشتری از چه لحنی استفاده کنید. سپس از لحن انتخاب شده در حین ارتباط با مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی، سایت، بازاریابی استفاده کنید.

این لحن می‌تواند رسمی یا خودمانی باشد. انتخاب یک لحن رسمی یا خودمانی نیز کاملا به موضوع کسب و کارتان بستگی دارد. مثلا اگر از  جمله کسب و کارهای ارائه محصولات غذایی هستید، بهتر است از لحن خودمانی برای ارتباط با مشتریان استفاده کنید. اما اگر یک‌ شرکت‌ تولید کننده محصولات پزشکی هستید، استفاده از یک‌ لحن جدی اما در عین حال صمیمی گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

 • داستان برند

دومین المان ارتباطی در طراحی برندبوک بیان داستان کسب و کار می‌باشد. هر برند یا کسب و‌ کاری تاریخچه‌ای دارد و اتفاقات زیادی در شکل گیری آن رخ داده‌اند. شما می‌توانید با بیان نحوه شکل گیری کسب و کار، اتفاقات و حواشی مسیر طی شده، شکست‌ها و چالش‌ها و داستان برندتان را برای مشتری تعریف کنید. بهتر است در تعریف آن حتما وارد جزئیات شوید، تا داستان برای مخاطبان جذابیت بیشتری داشته باشد. با تعریف داستان برند، حس زنده بودن کسب و کارتان را به مشتری منتقل می‌کنید.

 • ارزش‌های برند

ارزش‌های برند سومین المان ارتباطی است، که باید حتما در برند بوک شرح داده شود. شما باید ذکر کنید که چه ارزش‌هایی را برای مشتری در نظر می‌گیرید و چه اهداف بلند مدتی دارید. به این ترتیب مشتری متوجه می‌شود که قرار است به او خدمات ارزشمندی ارائه دهید. در نتیجه از این طریق می‌توانید با مشتری ارتباط برقرار کنید.

مزایای شگفت انگیز استفاده از برند بوک برای کسب و کارها

طراحی کتابچه یا راهنمای برند امروزه بسیار باب شده است و معمولا تمامی برندهای معتبر در جهان از این سند برای تثبیت نام خود در ذهن مخاطب استفاده می‌کنند. این به این دلیل است که اگر راهنمای برند به شکل صحیح و اصولی طراحی شود، می‌تواند مزایای فراوانی را برای ‌کسب و کارها به همراه داشته باشد. لذا بسیاری از کسب و کارها برای اینکه بتوانند برندبوک اصولی و مفیدی طراحی کنند معمولا از یک بیزینس کوچ حرفه‌ای برای انجام این کار استفاده می‌کنند. در زیر مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع سند را شرح داده‌ایم:

مزایای استفاده از برند بوک
 • سهولت ‌کار طراحان

وقتی شما کسب و کار خود را تاسیس می‌کنید، برای طراحی شبکه اجتماعی، سایت، بازاریابی خود طراحان مختلفی را استخدام می‌کنید. حال هر یک از این طراحان با توجه به علم و سلیقه خود به طراحی برند شما می‌پردازند. در نتیجه هر بخش دارای یک طراحی جداگانه خواهد بود و هیچ هماهنگی میان قسمت‌های مختلف برند وجود ندارد. اما با طراحی برندبوک همه طراحان می‌دانند که باید از چه فونت، رنگ، لحنی استفاده کنند. در نتیجه کارشان ساده‌تر انجام می‌شود و همه چیز یکپارچه و هماهنگ خواهد بود.

 • شناخت مشتری از برند

شناخت مشتری از برند می‌تواند مهمترین مزیت استفاده از راهنمای برند محسوب شود. مثلا وقتی شما یک شعار یا لحن خاص را برای برندتان انتخاب می‌کنید، مشتری هرگز شما را فراموش نمی‌کند و محصولاتتان را به راحتی تشخیص می‌دهد. در نتیجه شما به خوبی نزد مشتریان شناخته خواهید شد و در ذهن ماندگار خواهید بود.

 • جذب مشتری

جذب مشتری نیز می‌تواند از دیگر مزایای راهنمای برند محسوب شود.‌ البته این مزیت تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که یک کسب و کار، علاوه بر استفاده از برندبوک محصولات با کیفیت و ‌کم نظیری را نیز ارائه نموده باشد.

اگر به دنبال راه‌هایی جهت افزایش جذب و پایداری مشتریان خود هستید کلیک نمایید!!!

3

نکته طلایی در طراحی و تدوین برند بوک

طراحی و تدوین کتابچه برند اصولا کار آسانی نخواهد بود و نیاز به تحقیقات گسترده خواهد داشت.‌ به همین‌ علت اگر صاحب کسب و کار هستید و می‌خواهید راهنمای برند خود را طراحی کنید، باید برخی نکات طلایی و مهم را در این خصوص در نظر بگیرید. این نکات بسیار کاربردی بوده و به شما کمک می‌کنند تا راهنمای برند خود را به شکل اصولی‌تری تدوین‌ نمایید. در زیر به توضیح سه نکته طلایی در طراحی راهنمای برند پرداخته‌ایم:

 • شناخت مخاطب

اولین نکته‌ای که برای تدوین یک راهنمای برند عالی باید مدنظر قرار دهید، شناخت مخاطب است. شما باید یک‌ پرسونای خیالی از مخاطبین خود طراحی کنید و بدانید که آن‌ها دقیقا چه‌ نیازهایی دارند. در نتیجه راهنمای برند خود را بر اساس ویژگی و نیازهای مخاطبان تدوین‌ نمایید.

 • هماهنگی سبک‌ برند بوک با موضوع کسب و کار

سبک راهنمای برند باید با موضوع برندتان به طور کامل هماهنگی داشته باشد.‌ برای مثال اگر شما کسب و کاری هستید که در حوزه سلامت  نشاط و ورزش فعالیت می‌کنید، المان‌ها، رنگ راهنمای برندتان باید پر انرژی باشد. در مثال دیگر اگر شما یک شرکت تولید کننده اسباب بازی هستید، باید از رنگ‌هایی در طراحی راهنمای برندتان استفاده کنید که شاد و مفرح بوده و به هیچ عنوان کسل کننده نباشند.

 • کمک گرفتن از افراد متخصص

شاید در ابتدا طراحی برندبوک را امری ساده و سطحی تصور کنید. اما این ‌کار به هیچ عنوان آسان نبوده و اگر تخصصی در این زمینه نداشته باشید، موفق به تدوین یک راهنمای برند اصولی نخواهید شد. پس سعی کنید برای طراحی کتابچه برند خود حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک دریافت کنید.

اصلی‌ترین ویژگی‌های یک برندبوک عالی

یک راهنمای برند علاوه بر اینکه باید بسیار کاربردی و عالی طراحی شود، می‌بایست دارای برخی ویژگی‌ها نیز باشد. این ویژگی‌ها بسیار مهم بوده و وجود آن ها نشان دهنده این است که راهنمای برند به بهترین شکل تدوین شده است. در زیر اصلی ترین ویژگی‌های راهنمای برند را نام برده‌ایم:

اصلی‌ترین ویژگی‌های یک برندبوک
 • خلاقانه بودن

در درجه اول خلاقانه بودن راهنمای برند می‌تواند یکی از مهمترین ویژگی‌های آن محسوب شود. سعی کنید راهنمای برند را با رنگ، آیکون و تصاویر خلاقانه‌ای طراحی کنید و تا حد امکان از برندهای دیگر در این زمینه تقلید نکنید.

 • دقیق و مفید بودن

دیگر ویژگی مهم یک برند بوک عالی مفید و دقیق بودن آن است. راهنمای برند باید بسیار مفید و کاربردی طراحی شود. برای مثال تا حد امکان سعی کنید دقیق‌ترین و حقیقی اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار دهید. همچنین در راهنمای برند خود، اطلاعاتی را شرح دهید که تصور می‌کنید مشتری به آن‌ها نیاز دارد و مفید هستند.

 • در دسترس بودن

راهنمای برند شما باید همواره در دسترس مخاطبان قرار داشته باشد. سعی کنید با ارائه نسخه‌های راهنمای برند به کارمندان خود، از آن‌ها بخواهید مانند سفیر شما عمل نموده و کتابچه برند را در اختیار مشتریان قرار دهند.

 • پاسخگوی سوالات

برند بوکی عالی و بی نظیر است که بتواند همواره پاسخگوی سوالات مخاطبان باشد. برای مثال بهتر است در راهنمای برند آدرس ایمیل و تلفن تماس خود را نیز ثبت کنید، تا مخاطب بتواند به راحتی به شما ارتباط برقرار کند.

لذا باتوجه به موارد ذکر شده چنانچه نیاز به یک مجموعه کوچینگ حرفه‌ای برای بهبود وضعیت بیزینس‌تان نیاز دارید بهتر است که همین الان برای انجام این کار اقدام نمایید.

آشنایی با برخی نمونه برند بوک شرکت‌های بزرگ

برند بوک نایک (Nike)

جزئیات برندبوک برند معروف لوازم ورزشی شامل گایدلاین هویت بصری برند نایکی، محصولات برند، سهم از بازار، ارزش‌های برند، جایگاه و تجربیات این برند می‌باشد.

NIKE Brand Book

 برند بوک هوآوی (Huawei)

جزئیات برندبوک شامل مواردی همچون گایدلاین طراحی برند هوآوی، شخصیت برند، وعده‌ها و ماموریت‌ها، امضای برند و همچنین جایگاه برند می‌باشد.

Huawei Brand Book

برند بوک سیسکو (Cisco)

برندبوک سیسکو شامل موراد مهمی از جمله: خلاصه‌ای از برند، پیام  و ماموریت برند، وعده‌های برند، ویژگی، نقاط تماس، هویت برند و همچنین گایدلاین طراحی برند سیسکو می‌باشد.

Cisco Brand Book

برند بوک ال جی (LG)

جزئیات برند ال جی هم مواردی همچون هویت برند، جایگاه و شخصیت برند و همچنین گایدلاین طراحی برند ال جی را در برندبوک خود گنجانده است.

LG Brand Book

برندبوک اچ پی (HP)

برند بوک hp هم مانند سایر برندهای معروف اطلاعاتی از جمله خلاصه‌ای از تاریخچه، اهداف و استراتژی‌های برند، نقاط تماس و گایدلاین‌های طراحی برند hp را خود دارد.

HP Brand Book

برند بوک دل (Dell)

در این برندبوک اطلاعاتی به صورت خلاصه از برند شرکت کامپیوتری دل، ارزش های برند، جوهره و صدای برند و همچنین گایدلاین طراحی برند دل وجو دارد که بسیار واضح، شفاف و جذاب توضیح داده شده است. همچنین با مطالعه برند دل به اطلاعاتی همچون ماموریت‌ها و چشم اندازهای این شرکت پی برده و همچنین می‌توانیم بفهمیم که رسالت این برند چیست و درآینده به کجا می‌خواهد برسد.

Dell brand book

تعرفه خدمات طراحی و تدوین برندبوک

طراحی و تدوین برندبوک
پکیج CIP
29.800.000 تومان
 • تحلیل و بررسی برند
طراحی و تدوین برندبوک
پکیج VIP
39.800.000 تومان
 • تحلیل و بررسی برند
 • طراحی ست اداری
طراحی و تدوین برندبوک
پکیج VVIP
49.800.000 تومان
 • تحلیل و بررسی برند
 • طراحی ست اداری
 • تعریف چهارچوب تبلیغات