آموزش فردی توسط بیزینس کوچ

شاید اگر بیست سال پیش نام واژه کوچینگ را می‌شنیدید برایتان بسیار ناشناخته بود. اما امروزه حتی شبکه‌های تلویزیونی، مجله نیویورک تایمز نیز از این علم جادویی صحبت می‌کنند. کوچینگ علمی است که با آموزش دیدن آن می‌توانید به مشکلات غلبه نموده و با تقویت استعداد‌ها و توانایی‌هایتان به اهدافی که دارید دست یابید. حال امروزه کوچینگ در کسب و کار نیز کاربرد زیادی داشته و حتی برند‌های مشهور نیز، حداقل یک بیزینس کوچ دارند. اما نکته مهمی که در خصوص کوچینگ وجود دارد، کوچ فردی است.

در یک مثال ساده می‌توان کوچ فردی و ربط آن به بیزینس کوچینگ را واضح بیان نمود. مثلاً از دیدگاه شما شخصی که خودش بیمار است می‌تواند به درمان دیگران بپردازد؟ قطعاً  خیر! در دنیای کسب‌و‌کار نیز همینطور است. مدیر یک کسب و کار ابتدا باید این علم را فرا بگیرد تا با ارتقا خود، بتواند کسب و کارش را رشد دهد. در اینجاست  که آموزش فردی توسط بیزینس کوچ آغاز می‌شود.

یک بیزینس کوچ حرفه‌ای ابتدا به شخص آموزش فردی می‌دهد. یعنی طی برگزاری برخی جلسات، مدیر کسب‌و‌کار با یادگیری کوچ می‌تواند نقاط ضعف، ترس‌ها، استرس خود را برطرف سازد. سپس بیزینس کوچ به او کمک می‌کند تا تمام توانایی، مهارت و استعداد‌های پنهان خود را کشف نماید. در مراحل بعد نیز بیزینس کوچ شخص را همراهی می‌کند تا با روش‌های مختلف استعداد‌هایش را پرورش ‌داده و اینگونه به موفقیت‌های زیادی دست یابد.

کوچ فردی برای یک مدیر کسب‌و‌کار می‌تواند شامل موارد مختلفی شود. اما‌ اگر بخواهیم به طور صریح بیان کنیم، آموزش‌های فردی به مدیر کسب‌و‌کار کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را برای رهبری و هدایت برند خود افزایش دهد تا بتواند با پیاده‌سازی کوچینگ در کسب‌و‌کار خود به پیشرفت‌های چشمگیری دست یابد؛ پس کوچ آموزش یا توسعه فردی توسط بیزینس کوچ، برای پیشرفت همه مدیران کسب‌وکار نیاز خواهد بود.

اصلی‌ترین ویژگی‌های بیزینس کوچ برای آموزش فردی

بیزینس کوچی که قرار است در آموزش فردی به شما کمک‌ کند، باید دارای برخی ویژگی‌ها باشد‌ این ویژگی‌ها جزو معیارهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا در انتخاب بیزینس کوچ خود، بهتر عمل نمایید.‌ در زیر به این ویژگی‌ها اشاره نموده‌ایم:

ویژگی‌های بیزینس کوچ برای آموزش فردی

شنونده خوب

بیزینس کوچ می‌خواهد با آموزش فردی به شما کمک کند که در حوزه کاری خود بیش از گذشته بدرخشید. پس برای اینکه بتواند به خوبی مشکلات فردی شما را درک کند، باید شنونده خوبی باشد. بیزینس کوچ باید به تمام صحبت‌های شما گوش داده و سعی کند در طول جلسات صحبت کردن را بیشتر به شما واگذار نماید. این ویژگی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

توانایی طرح پرسش‌های سازنده

بیزینس کوچ برای آموزش فردی باید بتواند با گوش دادن به صحبت‌های شما، پرسش‌های سازنده‌ای را مطرح کند‌. یک بیزینس کوچ با پرسیدن سوال از شما، موجب می‌شود که بتوانید پاسخ و راه‌حل مشکلات فردی‌‌تان را در درون خود پیدا کنید.

در دسترس بودن

یک بیزینس کوچ که قرار است آموزش‌های فردی را به شما ارائه دهد، هرچقدر هم که متخصص و کاردان باشد، اگر زمانی که به او نیاز دارید در دسترس نباشد، چندان برایتان‌ سودمند نخواهد بود‌. به همین علت باید از بیزینس کوچ در این زمینه کمک بگیرید، که بتوانید به راحتی به او دسترسی  پیدا کرده و ارتباط برقرار کنید.

سطح دانش بالا

بیزینس کوچ باید سطح دانش بسیار بالایی داشته باشد، تا بتواند آموزش فردی را به شما یاد دهد.

قابل اعتماد بودن

یکی از مهمترین ویژگی‌های یک بیزینس کوچ قابل اعتماد بودن آن است. اگر وی بتواند اعتماد شما را جلب کند، قطعاً در بیان مشکلات خود با او راحت‌تر و صادق‌تر خواهید بود‌. یعنی اگر در رابطه شما با بیزینس کوچ‌ مورد نظر اعتماد وجود داشته باشد، بدون ترس، اضطراب و احساس شرم می‌توانید پرسش‌های خود را با او مطرح کنید.

مهمترین جنبه‌های آموزش فردی

مهارت و جنبه‌های آموزشی برای رشد کسب‌و‌کار، به سه دسته مختلف تقسیم می شوند. هر سه جنبه آموزش‌های فردی بیزینس کوچ با کسب‌و‌کار شخص مورد نظر مرتبط خواهند بود. در زیر مهمترین جنبه‌های آموزش توسعه فردی را بیان کرده‌ایم:

توسعه جسمی

توسعه ذهنی

بهبود شرایط روحی

  • توسعه جسمانی

توسعه جسمانی از مهمترین فاکتور‌ها در آموزش فردی به شمار می‌رود. در این مورد باید فرد مواردی مثل‌ خواب کافی، رژیم غذایی سالم، بالا بردن ایمنی بدن، ورزش مداوم را برای توسعه خود از لحاظ جسمانی مد نظر قرار دهد؛‌ چون‌ به اعتقاد بیزینس کوچ‌ها، تا حد‌امکان مدیر باید از نظر جسمانی در سلامت باشد تا بتواند کسب‌و‌کار خود را به منافعش برساند.

  • بهبود و توسعه ذهنی

در آموزش فردی بهبود و توسعه ذهنی نیز، از مهمترین فاکتورها خواهد بود.‌ منظور از بهبود و توسعه ذهنی مواردی مثل افزایش اعتماد به نفس، مدیریت احساسات، تغذیه ذهن با افکار مثبت، کسب مهارت، مدیریت انرژی و زمان می‌باشد.

  • بهبود شرایط روحی و روانی

از دیگر جنبه‌های آموزش فردی می‌توان به بهبود شرایط روحی و روانی اشاره نمود. یعنی باید از افکار منفی دوری کنید و تا حد‌امکان از ایجاد استرس و اضطراب پرهیز نمایید‌. این موجب می‌شود که از نظر روحی و روانی در سلامت‌ باشید.