کاربرد رپورتاژ برای کسب‌و‌کارها چیست؟

حتماً شما نیز مانند بسیاری از افراد اولین باری است که نام‌ کلمه رپورتاژ را می‌شنوید. رپورتاژ به‌نوعی از تبلیغات گفته می‌شود که به شکل مبهم و نامحسوس به برند سازی کسب‌و‌کارها کمک می‌کند. بسیاری از کسب‌وکارها برای اینکه بتوانند برند خود را به مشتری معرفی کننده به‌صورت مداوم از روش‌های تبلیغاتی مختلف استفاده می‌کنند. حتماً شما نیز دیده‌اید که برخی از برند‌ها در همان ابتدای تبلیغات از مزایای محصولات خود به شکل اغراق‌آمیز صحبت می‌کنند و به‌صورت مداوم مشتری را به خرید دعوت‌ می‌کنند. درگذشته این روش تبلیغات تا حدودی در جذب مشتری مؤثر بود؛ اما‌ امروزه این‌طور نیست. بسیاری از افراد هرگاه حتی یک پیام تبلیغاتی بر روی صفحه موبایل خود مشاهده کنند، قبل از خواندن سریعاً آن ‌را حذف می‌کنند؛ گاهی نیز دیده می‌شود که افراد، زمان شروع تبلیغات تلویزیونی، شبکه را عوض می‌کنند؛ زیرا تمایلی به دیدن تبلیغات بازرگانی ندارند.

این یعنی اگر بخواهیم به شکل مستقیم و کاملاً واضح تبلیغات کسب‌و‌کار خود را انجام دهیم، مشتری به‌سادگی از کنار تبلیغات ما می‌گذرد و توجه خاصی به آن‌ها نخواهد داشت. حتی وقتی با این روش‌ها شروع به تبلیغ کنیم، این امکان وجود دارد که مشتری  از ما یک دید منفی نیز پیدا  کند؛ پس بهترین روش برای اینکه بتوان از طریق تبلیغات بر روی مشتریان اثر گذاشت، استفاده از ترفند‌های نامحسوس می‌باشد.‌ در اینجاست که ریپورتاژ برای کسب‌و‌کار‌ها کاربرد پیدا می‌کند.‌ رپورتاژ تعاریف گوناگونی دارد اما اگر بخواهیم آن را به ساده‌ترین شکل ممکن تعریف کنیم می‌بایست بگوییم رپورتاژ متن سئو شده‌ای است که به شکل نامحسوس، یک برند یا کسب‌و‌کار را تبلیغ می‌کند. این متن معمولاً به شکل مقاله نوشته می‌شود.‌

نحوه نگارش متن رپورتاژی

در ابتدای هر متن‌ ریپورتاژی، هیچ سخنی از تبلیغات برند به میان نمی‌آید و بیشتر اطلاعات مفید و کاربردی نوشته می‌شوند. وقتی مشتری متن رپورتاژ را ببیند چون اطلاعات محتوا برایش مفید است متن را تا پایان دنبال خواهد کرد. حال در قسمت‌ پایانی مقاله قسمتی از متن به تبلیغات اختصاص داده می‌شود. یعنی یک‌ متن رپورتاژی باید ابتدا اطلاعات مفید و کاربردی به مخاطب ارائه دهد و سپس تبلیغات داشته باشد. این‌گونه حتی اگر مشتری بداند که متن شما تبلیغاتی است، بازهم به خاطر اطلاعات مفید آن حتماً متن را مطالعه خواهد کرد و مطمئن خواهید بود که تبلیغات شما دیده‌شده‌اند.

آیا رپورتاژها تنها به‌صورت متنی می‌باشد؟

خیر رپورتاژ به شکل‌های گوناگونی استفاده می‌شود. در رادیو، سینما و تلویزیون نیز انجام می‌گیرد. مثلاً یک برنامه رادیویی ابتدا اطلاعات مفیدی را در اختیار شنوندگان قرار می‌دهد و در پایان برنامه تایمی را به تبلیغات اختصاص می‌دهد. پس دریافتیم که کاربرد ریپورتاژ انجام تبلیغات نامحسوس و‌ مؤثرتر برای کسب‌و‌کار‌ها می‌باشد.

مهم‌ترین مزایای رپوتاژ

ریپورتاژ امروزه بیش از روش‌های سنتی تبلیغات و بازاریابی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر توجه نموده باشید در حال حاضر اکثر برند‌ها از این روش برای جذب مشتری استفاده می‌کنند. زیرا رپورتاژ آگهی می‌تواند مزایای فراوانی را برای کسب‌و‌کار‌ها به همراه داشته باشد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره نموده‌ایم:

مزایای رپوتاژ

مقرون‌به‌صرفه بودن

اولین مزیت رپورتاژ آگهی، مقرون‌به‌صرفه بودن آن می‌باشد.‌ هزینه سفارش رپورتاژ بسیار ارزان‌تر از سایر روش‌های تبلیغاتی می‌باشد.‌ این در حالی است‌ که رپورتاژ نسبت به بیشتر روش‌های تبلیغاتی، بازدهی بهتری دارد.

ماندگار بودن

دیگر مزیت رپورتاژ ماندگار بودن آن می‌باشد. وقتی سفارش رپورتاژ می‌دهید، سایتی که آن را انتشار می‌دهد؛ دیگر آن را پاک نخواهد کرد؛ در‌نتیجه تبلیغات رپورتاژی شما تا مدت‌ها در معرض دید مشتریان قرار خواهد گرفت. این در حالی است که اکثر روش‌های تبلیغاتی تا مدت‌زمان خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند و سپس باید دوباره آن‌ها را تمدید کرد.

برند سازی

برند سازی تقریباً مهم‌ترین مزیت رپورتاژ می‌باشد.‌ در این روش شما به مشتری اطلاعات مفیدی را ارائه نموده‌اید و او با برند شما ارتباط برقرار می‌کند. اگر اطلاعات ارائه‌شده توسط شما نیاز‌های او را برطرف سازد، ممکن‌ است شمارا به دیگران‌ نیز معرفی کند؛ در‌نتیجه این می‌تواند به برند سازی کسب‌وکار شما بسیار کمک‌ نماید. هرچقدر اطلاعات مفید و کاربردی رپورتاژ آگهی شما بیشتر باشد، ارتباط مشتری با برند نیز بهتر خواهد بود و در‌واقع می‌تواند به کسب‌و‌کار شما بهتر اعتماد کند.

نقش بیزینس کوچینگ در تدوین و طراحی رپورتاژ

در اینکه ریپورتاژ موجب برند سازی و تبلیغات مؤثر برای کسب‌و‌کار شما می‌شود هیچ شکی وجود ندارد‌ اما تدوین و طراحی آن نیز بسیار حائز اهمیت است. این‌ کار باید توسط افراد توانمند‌ و متخصص صورت‌ گیرد.‌ در اینجاست که بیرینس کوچ، مدیران ‌یک‌ کسب‌و‌کار را یاری خواهد کرد. بیزینس کوچ کمک می‌کند تا بتوانید تیم حرفه‌ای متشکل از طراحان و بازاریابان متخصص تشکیل دهید. سپس با برگزاری جلسات در خصوص تدوین و طراحی رپورتاژ حرفه‌ای و تأثیرگذار توضیحاتی ارائه می‌کند.‌

بیزینس کوچ همچنین رسانه انتشار و نوع رپوتاژ آگهی کسب‌و‌کار شمارا نیز تعیین خواهد کرد. در‌واقع تدوین و اجرای رپورتاژ آگهی یکی از صد‌ها خدماتی است که توسط بیزینس کوچ‌ها ارائه می‌گردد. پس اگر قصد دارید برای کسب‌وکار خود از روش تبلیغاتی ریپورتاژ برای جذب مشتری استفاده کنید، بهترین روش کمک‌ گرفتن از یک‌ متخصص کوچ‌ حرفه‌ای و کاردان در این زمینه می‌باشد.

آکادمی توسعه کسب و کار نعمتی با کادری مجرب و تیمی حرفه‌ای آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان درخصوص بیزینس کوچینگ می‌باشد.