تحقیق و توسعه کسب و کار

تحقیق و توسعه کسب‌وکار

بخش تحقیق و توسعه کسب‌ و کار در ۵۰ سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است و به اهمیت آن در رشد بیزنس پی‌برده شده است. اما در دهه اخیر به دلیل رشد کسب‌‌وکارها و افزایش رقابت، نیاز به این بخش بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. علاوه‌بر افزایش رقابت، تغییرات امرزوه با سرعت بالایی در حال شکل‌گیری هستند. تغییرات تکنولوژی و نوآوری‌ها در کنار تغییر مداوم نیاز مخاطبان می‌تواند روزانه بر کسب‌وکار و تصمیماتی که اتخاذ می‌کند موثر باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به اهمیت تحقیق و توسعه کسب‌ و کار و نکاتی پیرامون این بخش بپردازیم.

تحقیق و توسعه کسب و کار چیست؟

شما به عنوان یک بیزنس، بدون در نظر گرفتن گستردگی کسب‌وکارتان نیاز به شناخت عمیق بازار هدف و تحولات آن دارید تا بتوانید به مزایای رقابتی در بازار اشراف پیدا کنید، آن‌ها را به‌کارگیرید تا درنهایت به سطح مطلوبی از سودآوری دست یابید.

کشورهای پیشرفته به‌خوبی به این درک رسیده‌اند که راز موفقیت پایدار در کسب‌وکارها، تحقیق و نوآوری دائم در آن می‌باشد. در درجه اول صاحبان بیزنس‌ها باید این نکته را درک کنند که تحقیق و توسعه کسب‌ و کار فرآیندی زمان‌بر، پرهزینه و دائمی است. پس اختصاص دادن بخشی از بودجه بیزنس به این فعالیت از اصول ضروری رشد خواهد بود.

واحد تحقیق و توسعه یا R&D در کسب‌وکارها منشاء تمام نوآوری‌ها می‌باشد. با تاسیس این واحد، ساختاری رسمی و مجموعه‌ای همسو با اهداف شما، به صورت مستمر با به‌کارگیری جدیدترین متد‌ها برای رشد شما شکل می‌گیرد.

این واحد فعالیت خود را با تحقیق در زمینه کسب وکار شما آغاز می‌کند. تحقیقات را به‌طور‌کلی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • تحقیقات پایه: درک عمیق کسب‌وکار شما و نکات مربوط به آن.
  • تحقیقات کاربردی: تحقیقاتی که با نتایج آن‌ها می‌توان به ارائه راهکار و حل یک مشکل پرداخت.

پس از تکمیل مرحله تحقیقاتی، این گروه وارد مرحله توسعه می‌شود. در این بخش کار، نتایج بدست آمده از تحقیقات آنالیز می‌شود و به وسیله فعالیت‌های اجرایی، پیاده‌سازی روش‌های رشد کسب‌وکار انجام می‌شود.

دلایل ضرورت تحقیق و توسعه کسب و کار

در این موضوع که تمام کسب‌وکارها به تحقیق و توسعه نیاز دارند، شکی نیست اما یک راهکار و مسیر کلی برای تمام آن‌ها وجود ندارد. اگر شما صاحب یک کسب‌وکار هستید، بهترین کار مشورت با افراد متخصص در این حوزه می‌باشد. این افراد با‌توجه به تجربه کلی خود در این کار مسیر رسیدن به اهداف را برای شما بسیار کوتاه  و مهم‌تر از آن اصولی طی می‌کنند. در صورت نیاز به تحقیق و توسعه کسب و کار خود می‌توانید از جلسات مشاوره دکتر امیررضا نعمتی استفاده کنید.

تیم نعمتی با گروهی متخصص شامل استراتژیست تبلیغات، مشاور دیجیتال مارکتینگ، تحلیل‌گر بازار، کپی رایتر و …. بهترین روش‌های توسعه را در چهارچوب اهداف سازمانی شما ارائه میکند.

در صورت عدم به‌کارگیری R&D در ابتدای کار یا حتی R&D اشتباه کسب‌وکار شما می‌تواند ضررهای مالی جبران‌ناپذیری متحمل شود. لازم‌به‌ذکر است که ضرر مالی بدترین اتفاق ممکن نیست. زیرا در صورت عدم توجه به تحقیق و توسعه کسب‌ و کار و به‌دنبال آن آگاهی و آشنایی کامل به بازار هدف و انجام اشتباهات جبران‌ناپذیر، برند شما می‌تواند برای همیشه وجهه مثبت خود را ازدست دهد. جبران این موضوع نیاز‌به صرف هزینه و زمانی بسیار بیشتر دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.